Jak dbać o buty trekkingowe? Suszenie i impregnacja

| 0 Komentarzy
Miłośnicy pieszych wędrówek po górach wiedzą, jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja obuwia trekkingowego. O czym trzeba pamiętać?

Wykonane jest ono co prawda z materiałów wysokiej jakości, jednak nie jest niezniszczalne. Ciężkie warunki pogodowe i terenowe odciskają na nim swoje piętno. Pojawia się zatem pytanie, jak dbać o buty trekkingowe męskie, aby służyły nam przez kilka sezonów?

Najlepsze buty trekkingowe

Krok I – czyszczenie butów z zewnątrz

Pielęgnacja obuwia trekkingowego to przede wszystkim jego regularne czyszczenie. Warto je przeprowadzać za każdym razem, gdy wrócimy z pieszej wędrówki. Zazwyczaj do umycia butów tego typu nie potrzebujemy silnie działających specyfików. Wystarczy chłodna lub letnia woda oraz szczoteczka, za pomocą której usuniemy błoto, piasek czy też inne zabrudzenia.

Najłatwiejsze w czyszczeniu są buty wykonane ze skóry licowej. Jeżeli zatem mamy taką możliwość, to właśnie je powinniśmy wybrać spośród szerokiej gamy produktów trekkingowych dostępnych na rynku. Jeśli buty są dobrze zaimpregnowane, jedyne, co musimy zrobić, to włożyć je pod strumień wody i poczekać, aż jej ciśnienie usunie zabrudzenia. Czasem trzeba użyć szczoteczki, gdy brud bardzo przylega do obuwia.

Buty z nubuku czy skóry zamszowej wymagają większej troski. Nie wystarczy bowiem oblać je wodą, aby odzyskały blask. Do usunięcia zabrudzeń, zwłaszcza tych wyjątkowo opornych, użyjmy specjalnych środków przeznaczonych do czyszczenia obuwia trekkingowego. Zazwyczaj wyposażone są one w gąbkę lub aplikator, dzięki czemu możemy precyzyjnie dozować preparat.

Usuwanie trudnych zabrudzeń ułatwi także szczoteczka wyposażona w plastikowe włosie oraz roztwór wody z delikatnym mydłem. Pamiętajmy jednak, iż mydło należy stosować w wyjątkowych okolicznościach – tylko wtedy, gdy inne sposoby zawiodły. Wysusza ona bowiem skórę i sprawia, że staje się ona sztywna, co negatywnie wpływa na komfort użytkowania butów.

Krok II – czyszczenie butów od środka

Obuwie trekkingowe należy systematycznie czyścić także od wewnątrz. Oczywiście jeśli nazajutrz wyruszamy na wyprawę, powinniśmy zrezygnować z tej czynności, gdyż istnieje realna obawa, iż buty nie zdążą wyschnąć. Na uwadze musimy mieć bowiem to, iż w przypadku takiego obuwia wyściółka jest gruba i schnie długo.

Do czyszczenia wnętrza butów trekkingowych należy użyć ciepłej wody. Doskonale radzi sobie ona z brudem i potem, który przyczynia się do zatykania porów membran, czego konsekwencją jest ograniczenie oddychalności obuwia. Pot i martwy naskórek tworzą zaś idealne środowisko dla rozwoju bakterii, co przyczynia się do powstawania brzydkiego zapachu.

Odór można próbować maskować za pomocą dezodorantów do butów. Używane przez nas produkty muszą jednak nadawać się do stosowania w obuwiu trekkingowym. W przeciwnym razie mogą przyczyniać się do zatykania membran, co nie jest korzystne. Z tego samego powodu musimy rozważyć stosowanie tradycyjnych proszków do prania. Chociaż doskonale sprawdzają się w usuwaniu zabrudzeń ze zwykłego obuwia, w przypadku trekkingowego mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku.

Nie możemy również zapomnieć o tym, aby od czasu do czasu wyczyścić także i wkładki. Przyjmują one dużo potu, toteż również mogą być siedliskiem bakterii. Jest to szczególnie ważne w przypadku butów wykonanych ze skóry. Pot wysusza ją sprawiając, że traci ona swoją elastyczność i jest krucha. Skórzane wkładki warto zatem prać ręcznie w letniej wodzie.

Jeżeli wkładki wykonane są z tworzywa sztucznego, wówczas możemy je wyprać w pralce, ustawiając program charakteryzujący się niską temperaturą i niskimi obrotami. Gdy wkładka ma budowę wielowarstwową, lepszym rozwiązaniem jest jej ręczne przemywanie. Długotrwałe namaczanie i intensywne wirowanie może bowiem doprowadzić do rozklejenie się poszczególnych warstw.

Krok III – suszenie obuwia

To niezwykle ważna czynność, która wpływa na trwałość i żywotność obuwia trekkingowego. Dokładne wysuszenie butów jest wskazane nie tylko po przeprowadzeniu ich gruntownego mycia, ale również po każdej całodniowej wycieczce. Oto najważniejsze zasady, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę podczas suszenia butów górskich:

  • należy unikać umieszczania butów w bliskiej odległości od otwartych źródeł ciepła, takich jak grzejniki, kominki czy też ogniska – przyspiesza to co prawda proces suszenia, jednak może prowadzić do pękania butów trekkingowych ze skóry naturalnej. Wysoka temperatura sprawia bowiem, iż traci ona swój pierwotny kolor i elastyczność,
  • należy unikać suszenia obuwia w ostrym słońcu podczas upalnego dnia – wysoka temperatura i ostre promienie słoneczne również mogą prowadzić do pękania skóry,
  • należy umieścić buty w ciepłym, acz przewiewnym miejscu – temperatura pokojowa (18-22o Celsjusza) sprawi, że proces suszenia będzie przebiegał optymalnie i nie zniszczy obuwia,
  • należy dokładnie rozsznurować obuwie, wywinąć język oraz wyjąć wkładki – pozwoli to na szybsze wysuszenie obuwia i ograniczy rozwój bakterii.

W tym miejscu warto również wspomnieć o konieczności dokładnego suszenia sznurowadeł. Przy okazji tej czynności należy także sprawdzić, w jakiej są kondycji. Wówczas na pewno unikniemy sytuacji, gdy w trakcie wędrówki przetrą się.

Krok IV – konserwacja i impregnacja

Jeżeli dokładnie wyczyściliśmy buty i je wysuszyliśmy, możemy przejść do następnego etapu pielęgnacji, czyli ich zaimpregnowania. Jest to niezwykle ważna czynność, która nie tylko wpływa na walory użytkowe obuwia, ale również przedłuża ich żywotność.

Część osób optuje za naturalnymi sposobami konserwacji butów trekkingowych. Wykorzystują więc substancje takie jak parafina, olej i wosk pszczeli. Musimy jednak mieć na uwadze, iż mogą one zapychać pory obuwia, w ten sposób zmniejszając jego oddychalność. To zaś prowadzi do powstawania środowiska sprzyjającego rozwojowi bakterii.

Zastosować możemy także gotowe preparaty do impregnacji butów trekkingowych. Mają one odpowiedni skład oraz są łatwe w aplikacji, dzięki czemu konserwacji obuwia nie musimy poświęcać wiele czasu. Wybierając odpowiedni środek pielęgnacyjny, kierujmy się materiałem, z jakiego zostały wykonane buty:

  • pełna skóra licowana lub nubuku – w tym wypadku doskonale sprawdzą się kremy w tubkach i preparaty w butelkach z precyzyjnym aplikatorem przeznaczone do butów w pełni skórzanych. Ich podstawowym zadaniem jest nawilżenie skóry, dzięki czemu zyskuje ona odpowiednią elastyczność i jest chroniona przed wysuszaniem.

Co ważne, preparaty tego typu doskonale impregnują, zabezpieczając buty przed nasiąkaniem wodą. Są proste w aplikacji. Nakłada się je gąbką, szmatką lub dłonią, dzięki czemu środki głęboko wnikają w skórę, zapewniając jej nieprzemakalność.

W tym miejscu warto wspomnieć, iż stosowanie impregnatów na skórę nubukową może prowadzić do zmian w jego wyglądzie, gdyż jego lekko meszkowatą strukturę zamienia w całkowicie gładką, co nie wszystkim może przypaść do gustu. Zapewnia jednak optymalną ochronę.

  • skóra zamszowa i materiały syntetyczne – w tych przypadkach lepiej zastosować delikatniejsze środki w spreju lub impregnaty z aplikatorem gąbkowym, które dedykowane są właśnie tym materiałom. Lżejsza formuła doskonale zabezpiecza obuwie przed wnikaniem wody i pielęgnuje je, jednak nie skleja włosków, co zdarza się w przypadku stosowania standardowych preparatów.

Czyszczenie, suszenie oraz impregnacja to podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, których systematyczne stosowanie w pozytywny sposób wpływa na trwałość obuwia trekkingowego. Pozwalają one bowiem zabezpieczyć obuwie przed szkodliwymi warunkami pogodowymi i terenowymi, dzięki czemu możemy wydłużyć ich żywotność.

0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.